Önalanlar İnş. San. ve Tic. A.Ş. - Tarihçe

1953 yılında aile büyüğü Necati Önalan tarafından Erzurum'da tuğla imalatı ile ticari faaliyetlere başlandı.

1972 yılında firma Önalanlar Adi Ortaklığı olarak şekil değiştirdikten sonra müteahhitlik işlerine başlamıştır.  Türkiye'nin muhtelif bölgelerinde resmi ve özel kurumlara ait 275.000 m2 inşaat alanlı sosyal konut, çğrenci yurdu, okul, depo, fabrika inşaat işlerini tamamlamıştır.

1982 yılında firma bir kez daha şekil değiştirerek Önalanlar Kollektif Şirketi'ne dönüşüyor. İnşaat faaliyetlerinin yanında inşaat malzemeleri pazarlama faaliyetleri başlıyor.

1997 yılında akrilik küvet ve duş teknesi üretimi için Gebze Organize Sanayi Bölgesinde 10.000 m2 kapalı alana sahip yeni bir fabrika inşa ederek Artemis® markası altında üretime başladı.

1987 yılında Önalanlar Kollektif Şirketi anonim şirkete dönüşerek Önalanlar İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ünvanı ile ticari faaliyetlere devam etmiştir. Yerli üreticilerin ürünleri yanında ithal markalar ile ticari faaliyetlerini geliştiriyor.

1999 yılında ithal malzeme ticareti faaliyetlerini büyüterek Önalanlar Yapı Malzemeleri İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kuruluyor. Üretim faaliyetlerinde markalaşma sürecinde pazarlama faaliyetlerinin devamı için yeni bir firma kuruluyor, Artemis İnşaat Malzemeleri Pazarlama A.Ş.